Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye Magyarország északkeleti részén található, és az ország egyik legváltozatosabb földrajzú térsége. Az Északi-középhegység és az Alföld találkozási pontján helyezkedik el, így területének déli része sík, míg északi területeit hegyek és dombok uralják. A megye legmagasabb pontja a Bükk-vidékhez tartozó Felső-Borovnyák csúcs, amely 945 méter magas, míg a Szalánci-hegység magyarországi nyúlványát alkotó Nagy-Milic is jelentős, 896 méteres magasságával.
A megye területén számos folyó szeli át a tájat, köztük a Tisza, amely természetes határt képez a keleti részeken, valamint a Sajó, Hernád és Bodrog, amelyek gazdag vízhálózatot alkotnak. Ezen kívül jelentős víztározók, például a Lázbérci- és a Rakaca-víztározó is találhatók itt. Az éghajlat mérsékelt kontinentális, azonban a hegyvidéki területek miatt az országos átlagnál alacsonyabb középhőmérséklet és magasabb csapadékmennyiség jellemzi. Évente 700-800 mm csapadék esik, a napsütéses órák száma kevesebb, mint az ország déli területein.
A földrajzi adottságok és az ipari múlt erőteljesen meghatározzák a megye arculatát, amelyet gazdag természeti és kulturális értékek tesznek kiemelkedővé. Az UNESCO Világörökségi helyszínek közé tartozik az Aggteleki-karszt és a Tokaji borvidék, melyek nemcsak természeti, de turisztikai szempontból is jelentős szerepet töltenek be.
Borsod-Abaúj-Zemplén az egyetlen vármegye Magyarországon, amely két UNESCO Világörökségi helyszínnel is büszkélkedhet. Az egyik az Aggteleki Nemzeti Park részeként ismert Baradla-Domica barlangrendszer, amely Európa egyik legnagyobb és leglátványosabb cseppkőbarlangját foglalja magában. Az ide látogató turistákat különleges földtani képződmények, óriási cseppkövek és barlangtúrák várják, amelyek a földalatti világ csodáit tárják fel.
A másik kiemelkedő látnivaló a Tokaji Borvidék Történelmi Kultúrtáj, amely a tokaji aszú, a „királyok bora” hazája. A régió gazdag szőlőtermesztési hagyományai, a borászat különleges technikái és a helyi pincehálózatok páratlan kulturális és történelmi értéket képviselnek. A tokaji borokat évszázadok óta világszerte keresik, és az itt termelt borok minősége a Tokaji-hegy speciális mikroklímájának köszönhető.
Miskolc a vármegye központja és Észak-Magyarország egyik legnagyobb városa. Itt található a Diósgyőri vár, amely Nagy Lajos király idejében az ország egyik legfontosabb erődítménye volt. A várban zajló események, koncertek és történelmi bemutatók révén a látogatók betekintést nyerhetnek a középkor hangulatába. Miskolc különlegessége még a Miskolctapolcai Barlangfürdő, ahol természetes barlangi környezetben élvezhető a gyógyvíz jótékony hatása. Az élénk városi élet mellett a Bükk-hegység közelsége is vonzza a természetkedvelőket és túrázókat.
Tokaj a világ egyik legismertebb borvidékének központja, ahol a szőlő- és borkultúra több évszázados hagyományokat őriz. A városban található borospincék és borászatok lehetőséget nyújtanak a látogatóknak, hogy megkóstolják a híres tokaji aszút, és megismerkedjenek a borok készítésének folyamatával. Tokaj különleges borvidéki hangulatot áraszt, amelyet a környező hegyek, szőlőültetvények és a Bodrog-folyó partján fekvő festői táj tesz teljessé.
Sárospatakot gyakran a „magyar Athénként” is emlegetik, mivel az itt található Sárospataki Református Kollégium a magyar kultúra és tudomány egyik meghatározó intézménye. A város híres a Rákóczi-várról, amely a magyar történelem egyik ikonikus helyszíne. A Rákóczi-család évszázadokon át itt élt, és a vár falai között fontos történelmi események zajlottak. Sárospatakot nemcsak történelmi jelentősége miatt látogatják, hanem a város különleges építészeti és kulturális kincsei miatt is.
Sátoraljaújhely a Zemplén hegység kapujában helyezkedik el, és híres kulturális központ, amely évtizedek óta a magyar irodalom és nyelv művelőinek kedvelt célpontja. Kazinczy Ferenc itt élt és alkotott, a Kazinczy-emlékház látogatása során pedig a magyar nyelvújítás szellemével találkozhatunk. A város emellett turisztikai látványosságairól, például a Zemplén Kalandparkról és a libegőről is híres, amely a szomszédos Magas-hegyre viszi fel a látogatókat, gyönyörű panorámát kínálva a környező vidékre.
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye földrajzi változatossága lenyűgöző, hiszen területén megtalálható az Északi-középhegység magaslatai és az Alföld sík vidékei is. A Bükk-hegység, amely Magyarország egyik legmagasabb hegysége, itt található. Az erdős területek, hegyoldalak és völgyek ideális helyszínt biztosítanak a túrázóknak, hegymászóknak és természetkedvelőknek.
A vármegye területén jelentős folyóvizek is találhatók, mint például a Tisza, a Sajó, a Bodrog és a Hernád. Ezek a folyók nemcsak a mezőgazdaságnak kedveznek, hanem számos szabadidős lehetőséget is biztosítanak, mint a horgászat, kajakozás és kenutúrák. A Rakaca és Lázbérci-víztározók pedig fontos szerepet játszanak a vízgazdálkodásban, emellett népszerű kiránduló- és horgászhelyek.
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye a 20. század második felében Magyarország ipari központjává vált. A szocialista évtizedek alatt jelentős nehézipari fejlesztések zajlottak, amelyek Miskolcot és környékét az ország „Ruhr-vidékévé” tették. Az iparosítás központjai közé tartozott Ózd, Kazincbarcika és Tiszaújváros, amelyek mind jelentős iparvárosokká váltak.
A rendszerváltás utáni gazdasági változások azonban kihívások elé állították a vármegyét, hiszen a nehézipar fokozatosan visszaszorult. Ennek következtében Borsod-Abaúj-Zemplén gazdasági struktúrája átalakult, és napjainkban egyre inkább a turizmus, a borászat és a könnyűipar veszi át a vezető szerepet. A vármegye számára fontos célkitűzés, hogy az idegenforgalmi és mezőgazdasági lehetőségek kihasználásával új lendületet adjon a helyi gazdaságnak.
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye kulturális és természeti adottságai révén rengeteg lehetőséget kínál az ide látogató turistáknak. A vármegye történelmi városai, várromjai, és a Zemplén hegység túraútvonalai évről évre sok látogatót vonzanak. Emellett a helyi fesztiválok, mint például a Tokaji Borvidéken megrendezett borfesztiválok, különleges élményeket nyújtanak a borok kedvelőinek.
A Bükki Nemzeti Park területén lehetőség nyílik a természeti csodák megismerésére, ahol több tanösvény és kirándulási lehetőség áll rendelkezésre. Emellett a Lillafüredi Palotaszálló és környéke, valamint a Miskolci Állatkert és Kultúrpark is kedvelt turisztikai célpontok, különösen családos látogatók számára.
A vármegye kultúráját és történelmét számos múzeum és emlékház őrzi, köztük a miskolci Herman Ottó Múzeum és a sárospataki Rákóczi Múzeum, amelyek gyűjteményei értékes betekintést nyújtanak a helyi történelembe.
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye szálláslehetőségei a régió sokszínűségét tükrözik, és minden utazó számára ideális pihenést biztosítanak. Miskolc, a megye székhelye, gazdag kulturális örökségével és pezsgő városi életével vonzza a látogatókat; itt számos modern szálloda és hangulatos panzió várja a vendégeket. Tokaj, a híres borvidék központja, autentikus borospincékkel és családias vendégházakkal csábítja a borkedvelőket, akik a helyi borok kóstolása mellett a szőlőhegyek látványában is gyönyörködhetnek. Sárospatak történelmi városa, híres várával és kulturális eseményeivel, ideális úti cél a történelem iránt érdeklődőknek; a városban található szálláshelyek tökéletesek a kikapcsolódásra és a feltöltődésre vágyóknak. A természet szerelmesei számára a Zempléni-hegység és a Bükk-hegység környékén elhelyezkedő panziók és kempingek nyújtanak ideális kiindulópontot a hegyvidéki túrákhoz és kirándulásokhoz. Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye tehát változatos szálláshelyekkel várja az utazókat, legyen szó városi kényelemről, borvidéki romantikáról vagy természeti kalandokról.
Fedezd fel Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye legnagyobb lélekszámú, további településeit, ahol hasonló részletességgel találhat a városokhoz kapcsolódó térképeket; Minden településhez elérhető Google térkép, műhold térkép, rövid ismertető, időjárási és asztronómiai adatok. Mindezeken túl megtekintheted a település Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyén belüli elhelyezkedését, domborzati térképét, az aktuális hőmérsékleti viszonyait ábrázoló hőtérképet, a széltérképét és a jellemző, néhány órás radarképét is. A Magyarország térkép segítségével útvonaltervet készíthet bármely kiválasztott településhez, és egy széles körű szálláshely kereső is a rendelkezésedre áll.
Miskolc, Ózd, Kazincbarcika, Mezőkövesd, Tiszaújváros, Sátoraljaújhely, Sajószentpéter, Sárospatak, Edelény, Szerencs, Felsőzsolca, Putnok, Encs, Mezőcsát, Szikszó, Nyékládháza, Tiszalúc, Emőd, Onga, Szirmabesenyő, Mályi, Szendrő, Tokaj, Arló, Mezőkeresztes, Hernádnémeti, Taktaharkány, Sajókaza, Cigánd, Sajólád